Form i ler

Skåle og fade

Vælg mellem 4 datoer: 8.9., 29.9., 20.10. eller 10.11.

Dæk bordet med personlighed – og hent evt. inspiration i naturen

Skåle og fade er nogle af de mest brugbare ting i et hjem. Snackskålen til fredagshyggen, frugtfadet til brunchen, nøddeskålen til julefrokosten – der er altid brug for én mere.

På dette kursus arbejder vi i pladeteknik og tager det et skridt videre: Vi præger leret. Før vi former skålen eller fadet, kan du trykke planter, blade, frøstande eller forskellige mønstre ned i lerfladen. Måske et fint bregneblad fra haven, et græs du fandt på vejen eller et mønster fra vores stempel-samling.

Prægningen efterlader en spændende, taktil overflade – nærmest som et relief i leret. Og magien sker for alvor, når keramikken glaseres: Mønsteret træder frem i relief og glasuren samler sig i de dybe partier, så du får et levende, tekstureret udtryk.

Gode råd til gæsterne: Medbring gerne dit eget “prægnings-materiale” – blade, blomster, græsstrå, frøstande, stofmønstre eller hvad som helst, der kan efterlade et aftryk. Naturen er fuld af skjulte skabeloner, man bare skal samle.

Datoer i efteråret 2026:

  • Tirsdag 8. september
  • Tirsdag 29. september
  • Tirsdag 20. oktober
  • Tirsdag 10. november

Pris kr. 375,00. Kr. 100,00 opkræves ved tilmelding, de resterende kr. 275,00 betales på dagen.  

Fafla Mikroværksted i din mailboks

Tilmeld dig for at modtage supertilbud og spændende nyheder, hver måned.

Vi spammer ikke! Læs vores privatlivspolitik hvis du vil vide mere.